Nagyon várt és jelentős lépés az ágazat számára a díszkertészeti pályázat megjelenése! A zöldterület kezeléssel foglalkozó vállalkozások és a díszkertészeti ágazat termékei és szolgáltatásai kiemelkedő fontossággal bírnak az emberi környezet alakítása és a fenntartható élettér fenntartása szempontjából. A díszkertészet jellemzően kiemelkedő termelési értékkel és foglalkoztatási aránnyal rendelkezik egységnyi területen. Bár a termelés főként vidéki térségekben valósul meg, a szolgáltatások iránti kereslet főként a nagyobb városokban mutatkozik meg. A növekvő piaci igények kielégítéséhez elengedhetetlen a díszkertészet modernizációja, a termelési módszerek és szolgáltatások minőségének emelése. Ennek érdekében megjelent a „Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása” pályázat a KAP keretében, amely lehetőséget biztosít a tervezett fejlesztések megvalósítására.
Kik pályázhatnak?
A támogatásra jogosult magyarországi mikro- és kisvállalkozásoknak az alábbi feltételeknek kell megfelelniük:
- A vállalkozás nettó árbevétele a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legfeljebb 40%-ban lehet mezőgazdasági, illetve legfeljebb 50%-ban lehet erdőgazdálkodási nettó árbevétellel rendelkező.
- A vállalkozás tevékenysége dísznövény előállítással, kereskedelemmel vagy zöldterület kezeléssel kapcsolatos, és legalább az előző két teljes lezárt üzleti évben valamelyikük legalább egy tevékenységi körét végezte:
- TEÁOR’08 8130 – zöldterületkezelés,
- TEÁOR’08 4776 – dísznövény-kiskereskedelem,
- TEÁOR’08 4622 – dísznövénynagykereskedelem.
A támogatás jellege, mértéke
A Díszkertészet ágazat vállalkozásainak támogatása pályázaton akár 36,5 millió Ft vissza nem térítendő támogatás érhető el, attól függően, hogy milyen az árbevétele a vállalkozásnak. A támogatás intenzitása 30-65% között változik, amely régió- és vármegye-szinten eltérő, és a vállalkozás méretétől is függ. A pályázat keretösszege 1,6 milliárd Ft, így várhatóan körülbelül 40 díszkertészeti vállalkozás kaphat támogatást. A pályázat lehetőséget biztosít előleg igénylésére is, mely legfeljebb a megítélt támogatás összegének 25%-a lehet.
Támogatható tevékenységek
Önállóan támogatható tevékenységek
Az I. pontban foglalt célkitűzés szerint a dísznövény előállításhoz, kereskedelemhez vagy zöldfelület kezeléshez szükséges épületek, létesítmények építése, kialakítása, bővítése és felújítása történik a versenyképesség javítása érdekében.
- Telephelyek, árudák kialakítása, bővítése, felújítása és technológiai korszerűsítése
- Fedett vagy nyitott, esetleg részben nyitott rakodótér, raktárhelyiség építése, bővítése, felújítása, illetve eltérő funkciójú épületek átalakítása is támogatható, ideértve a raktársátorok és konténersátrak telepítését is.
- Üveg vagy fóliaborítású termesztő berendezések létesítése és meglévők korszerűsítése.
- A fűtési/hűtési energiaigény, használati meleg víz igény, valamint a villamos energia igény részbeni vagy teljes kielégítése megújuló energiaforrások felhasználásával, mint például napkollektorok, biomassza alapú és hőszivattyús rendszerek telepítése, napelemes rendszer kialakítása, és szélenergia felhasználása.
A II. pontban foglalt célkitűzés szerint lehetőség van új gépek és eszközök, valamint technológiák beszerzésére, melyek a dísznövény előállításához, kereskedelméhez és zöldfelület-kezeléshez kapcsolódnak.
- A kertészeti erő- és munkagépek beszerzése magában foglalhat egy legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktort, valamint önjáró csemetekiemelő gépeket, önjáró állítható emelő platformokat, önjáró eszközhordozókat és adaptereket.
- A növényvédelem gépei között szerepelnek motoros permetezőgépek háti és talicskás kivitelben, valamint függesztett vagy vontatott növényvédő gépek, illetve hideg vagy meleg köd képzők.
- A növénytermesztés speciális gépei között szerepelnek bálabontó és földkeverő gépek, cserepezőgépek, automatizált kihordó rendszerek, kézi talajművelő gépek és vetőgépek.
- A növényápolás gépei között szerepelnek akkumulátoros metszőollók, akkumulátoros vagy benzinmotoros sövényvágók, akkumulátoros vagy benzinmotoros láncfűrészek, magassági ágvágók és tárcsás ágvágók.
- A zöldterület kezelés gépei között találhatók fű és pázsit kezelés gépei, fűvetők és után vetők, szárzúzók, árokásók, elektromos talicskák, gyepfelszedők, rönkaprítók és ágdarálók.
Önállóan nem támogatható tevékenységek
- projekt előkészítés, közbeszerzés
- mérnöki feladatok
- projektmenedzsment
- infrastrukturális fejlesztések megvalósítása, telepi eszköz- és gépbeszerzés üzemen belüli anyagmozgatáshoz és vagyonvédelemhez is
- áruszállításhoz, terepi munkavégzéshez használt N1 járműkategóriába sorolható gépjárművek beszerzése
- informatikai eszközök beszerzése
- a telephelyen nevelt, tárolt növények támrendszerének kialakítása
- esővízgyűjtő rendszer kialakítása
- tápoldatozó rendszer kiépítése
- immateriális beruházások
- számítógépes szoftverek megvásárlása vagy kifejlesztése, valamint szabadalmak, licencek, szerzői jogok, védjegyek, stb. megszerzése
- tájékoztatással, nyilvánossággal kapcsolatos kötelezettségek teljesítése
Nem támogatható tevékenységek
- levonható áfa
- kamattartozás kiegyenlítése
- hiteltúllépés költsége, egyéb pénzügyforgalmi költségek
- hitelkamat
- devizaátváltási jutalék
- pénzügyi, finanszírozási tranzakciókon realizált árfolyamveszteség
- bírságok, kötbérek, perköltségek
- pályázónak a saját teljesítése keretében felmerült bármely költsége
- göngyöleg beszerzése
- pickup beszerzése
- quad kategóriába sorolt járművek beszerzése, függetlenül annak forgalomba helyezési járműkategóriai besorolásától
Kötelező vállalások
A díszkertészeti pályázat esetén a nyertes pályázóknak vállalniuk kell a következőket:
- A fejlesztések fizikai befejezését követően 5 évig fenntartási kötelezettség terheli a pályázót.
- A projekt végrehajtására a Támogatói Okirat hatályba lépését követően legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre.
A pályázatok benyújtásának határideje
A díszkertészeti pályázatban a támogatási kérelmeket 2024. június 25-től forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. február 17-ig lehet benyújtani, a kérelmek szakaszosan kerülnek elbírálásra. A pályázat egyelőre társadalmi egyeztetés alatt áll, így a végleges Felhívás megjelenéséig még történhetnek módosítások.
Amennyiben a pályázat felkeltette érdeklődését és szívesen pályázna, vegye fel velünk a kapcsolatot vagy töltse ki az alábbi előminősítési adatlapunkat és munkatársunk megkeresi Önt: