KKV-k innovációs képességének támogatása

Az új KKV-k innovációs képességének támogatása(GINOP Plusz 2.1.3-24) keretében vissza nem térítendő támogatás válik elérhetővé a mikro- és kisvállalkozások számára. A pályázat célja, hogy elősegítse a mikro- és kisvállalkozások fejlődését, különös tekintettel azokra, akik eddig nem végeztek innovációs tevékenységet. A program a piacorientált innovációs projektek támogatását tűzte ki célul, lehetőséget biztosítva a vállalkozások számára, hogy új ötleteiket valóra váltsák és versenyképességüket növeljék.

A támogatás igénybevételével a vállalkozások lehetőséget kapnak arra, hogy fejlesszék termékeiket, szolgáltatásaikat és üzleti folyamataikat, ezáltal növelve piaci részesedésüket és jövedelmezőségüket. Az innovációs projektek megvalósítása révén a cégek új technológiákat és módszereket vezethetnek be, amely hozzájárulhat a hatékonyságuk növeléséhez és a fenntartható növekedéshez.

Kik pályázhatnak?

KKV-k innovációs képességének támogatása pályázat keretében, olyan mikro- és kisvállalkozások nyújthatnak be támogatási kérelmet:

  • amelyek, rendelkeznek legalább egy teljes lezárt üzleti évvel.
  • amelyek, éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző lezárt, teljes, üzleti évben minimum 3 fő volt.
  • amelyek Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok.

A projekt összköltsége nem haladhatja meg a támogatást igénylő legutóbbi, teljes (365 napos) üzleti évre vonatkozó közzétett éves beszámolójában szereplő árbevétel 50%-át. A támogatás igényelt összege nem lehet nagyobb, mint a támogatást igénylő legutóbbi, teljes (365 napos) üzleti évre vonatkozó közzétett éves beszámolójában szereplő saját tőke összege.

A támogatás jellege, mértéke

A pályázat rendelkezésre álló keretösszege 75 milliárd forint, amely két szakaszban kerül kiosztásra. Az első szakaszban, idén, 40 milliárd forint lesz pályázható, projektenként 20 és 50 millió forint közötti támogatással. A 2025-ben meghirdetett szakaszra 35 milliárd forint áll rendelkezésre. Összességében 15 milliárd forintot a fejlett régiókban, 60 milliárd forintot pedig a kevésbé fejlett régiókban allokálnak. A várható kedvezményezettek száma 1500 és 3750 között van. A támogatás vissza nem térítendő, és az elszámolható költségek maximum 70%-át fedezi. Emellett az elnyert támogatás 30%-ának megfelelő előleg is igényelhető.

Támogatható tevékenységek

Önállóan támogatható tevékenységek:

  • Termelési és/vagy gyártási folyamat innovációs tevékenységek;
  • Marketing és/vagy értékesítési innovációs tevékenységek;
  • Logisztikai innovációs tevékenységek;
  • Szervezeti innovációs (adminisztratív és menedzsment fejlesztés) tevékenységek, amennyiben a támogatást igénylő éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelem benyújtását megelőző lezárt, teljes, üzleti évben minimum 20 fő volt

Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek:

  • Üzleti folyamat innovációhoz kapcsolódó beruházás
  • Projektelőkészítési tevékenység (innovációs tanácsadás igénybevétele a projekt előkészítéséhez)
  • Innovációs projektet támogató tevékenységek (projektmenedzsment, hardver beszerzés, kötelezően előírt nyilvánosság, horizontális tevékenységek, rezsi)

Elszámolható költségek:

  • A projekt előkészítési költségei közé tartozik az innovációs folyamat átvilágításának díja. A szakmai megvalósításban részt vevő munkatársak költségei (bérköltségek, adók és járulékok) szintén elszámolhatók. Minden egyes üzleti folyamat innovációs tevékenység esetében 1 fő foglalkoztatott személyi jellegű ráfordítása vehető figyelembe, egy munkavállaló esetében legfeljebb havi 900 000 Ft költséggel.
  • Az igénybe vett szolgáltatások közül az innovációs tanácsadás díja is elszámolható, maximum 100 óra, több innovációs tevékenység megvalósítása esetén pedig legfeljebb 200 óra erejéig.
  • Eszköz- és/vagy szoftverbeszerzés esetén új, egyenként minimum nettó 1 000 000 Ft értékű, legfeljebb 4 db eszköz beszerzése támogatható a VTSZ lista alapján. Továbbá, a Modern Vállalkozások Programja keretében minősített, csomagolt szoftverek beszerzése is támogatható, legfeljebb az összes elszámolható költség 70%-ának mértékéig.
  • A szakmai megvalósításhoz kapcsolódó üzleti felhőszolgáltatás bérleti díja is elszámolható. Emellett átalány költségek is elszámolhatók, beleértve a projektmenedzsment, hardverbeszerzés, kötelezően előírt nyilvánosság és rezsi költségeket, ezek legfeljebb az összes elszámolható költség 7%-át tehetik ki.

Kötelező vállalások

A nyertes pályázóknak vállalniuk kell a következőket:

  • A projekt eredményeként létrejött szellemi terméknek vagyonnövekményként meg kell jelennie a támogatást igénylőnek a projekt fizikai befejezési évét közvetlenül követő első lezárt, teljes, üzleti év éves beszámolójában az immateriális javak soron.
  • A kedvezményezett 1 főre eső bruttó hozzáadott értéke (BHÉ) legalább 5%-kal növekszik a bázisévhez viszonyítva a projekt fizikai befejezési évét közvetlenül követő első vagy második lezárt, teljes, üzleti évben.
  • A támogatást igénylő vállalja, hogy a projekt megvalósítási időszaka alatt minimum 6 hónapig, legalább 1 fő női munkavállalót foglalkoztat teljes munkaidőben.

A pályázat benyújtásának határideje


A KKV-k innovációs képességének támogatása pályázat benyújtása két szakaszban történik. Az első szakaszban, mely 2024-ben indul, 40 milliárd forintnyi támogatási összeg áll rendelkezésre. A második szakasz 2025-ben lesz meghirdetve, ahol további 35 milliárd forint támogatás lesz elérhető.

  1. szakasz: 2024. szeptember 03. – 2024. szeptember 30.
  2. szakasz: 2025. március 03. – 2025. április 22.

A pályázat egyelőre társadalmi egyeztetés alatt áll, így a végleges Felhívás megjelenéséig még történhetnek módosítások.

Amennyiben a pályázat felkeltette érdeklődését és szívesen pályázna, vegye fel velünk a kapcsolatot vagy töltse ki az alábbi előminősítési adatlapunkat és munkatársunk megkeresi Önt: